Sarı Kantaron Ekstraktı

  7 SARI KANTARON

  Sarı kantaron; Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir, sarı kantarongiller (Hypericaceae) familyasına dahil bir bitki türüdür.
  Esas olarak, dünyanın birçok yerinde bulunan bir bitkidir. Avrupa’da tarla, yol ve orman kenarlarında kendiliğinden yetişen bitki, Kuzey Amerika’ya da uyum sağlamış ve doğal olarak kırlarda yetişmeye başlamıştır.

  İçeriğindeki hiperisin maddesi sayesinde, doğal sakinleştirici olarak St. John’s Wort adı ile tüm dünyada kabul görmüştür.

  Halk tababetinde öncelikle; depresyonlar, huzursuzluk ve korku halleri için kullanılmıştır. Yapılan yeni çalışmalar, gece hipofizden salgılanan melatonin salınımını artırarak uykuyu derinleştirdiğini, ayrıca antiinflamatuar, antiviral (HIV virüsü) ve antibakteriyel etkilerini ortaya çıkarmıştır.
  Orta şiddette depresyon tedavisinde Avrupa ülkelerinde kullanıldığı bilinmektedir.
  Serotonin yükseltici etkileri olup, treqeminal nevralji, sinir yaralanmaları, baş ağrısı şikayetleri, mide ülseri, gastrit, kolit tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir.
  Gata’da farmakoloji araştırmalarının yürütüldüğü bir doktora tezinde, alkol bağımlılığına karşı sarı kantaron kullanılmış, alkol bağımlılarının yoksunluk, çaresizlik, ve umutsuz ruh hali dönemlerinde hastalar üzerinde etkili olduğu, titremeleri de engellediği açıklanmıştır.
  Sarı Kantaron Ekstresi, 10. günden itibaren etki göstermeye başlar. Kullanmaya başladıktan sonra asabiyet halini engellediği gözlemlenmiştir.
  Ülkemizde özellikle Ege Bölgesi’nde uzun yıllardan beri bu bitkiden yağ elde edilerek tedavilerde kullanılmaktadır.

  Takviye Edici Gıda Onayı
  Onay No : 000116-12.01.2015